SAWO Recykling > Usługi > Utylizacja elektrośmieci – odbiór i recykling sprzętu elektronicznego – Łódź

Utylizacja elektrośmieci – odbiór i recykling sprzętu elektronicznego – Łódź

Obecny rozwój technologiczny sprawia, że coraz chętniej otaczamy się elektroniką. Rokrocznie smartfony, komputery czy tablety, jak również sprzęty AGD i RTV zastępowane są jeszcze bardziej nowoczesnymi egzemplarzami. Więcej kupowanego przez użytkowników sprzętu elektronicznego skutkuje coraz większą ilością elektrośmieci, których nie należy wyrzucać do normalnego kosza tylko odpowiednio utylizować.

Utylizacja elektrośmieci Łódź - odbiór sprzętu elektronicznego

Odbiór elektrośmieci, czy utylizacja sprzętu elektronicznego odbywa się na określonych zasadach – zwykle można oddać go w specjalnych punktach skupu, choć pozbyć starego sprzętu można się także przy okazji zakupów (kupując nowy sprzęt, można oddać elektrośmieci) lub innych specjalnych akcji. Można też powierzyć go od razu profesjonalnej firmie – takiej, która nie tylko dba o właściwą utylizację elektroodpadów, ale oferuje też recykling elektroniki czy recykling sprzętu komputerowego, dając komponentom drugie życie. Firma SAWO Recykling przeprowadza ten proces w sposób kompleksowy: od odbioru elektrośmieci (odbiór sprzętu elektronicznego) aż po recykling – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm oraz przedsiębiorstw.

Elektrośmieci: potrzeba recyklingu

W myśl ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym na urządzenia, których działanie uwarunkowane jest dopływem prądu elektrycznego albo korzystaniem z pól elektromagnetycznych, nakłada się obowiązek zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że za elektrośmieci uważa się m.in. sprzęty takie jak: pralki, zmywarki, lodówki, klimatyzatory, mikrofalówki, odkurzacze, tostery, smartfony, tablety, a nawet żarówki. Warto wiedzieć, że elektrośmieci nie wolno tak po prostu wyrzucić do zwykłego kosza na odpady. Powinny trafić do specjalnego miejsca, w którym odbywa się odbiór sprzętu elektronicznego i odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub utylizacji.

Swą ofertę w zakresie odbioru elektrośmieci, jak i ich recyklingu i utylizacji adresujemy do wszystkich, bez względu na profil prowadzonej działalności. Nie ma znaczenia, czy zajmują się Państwo produkcją, usługami, czy działaniem bezpośrednio związanym z produkcją lub dystrybucją sprzętu elektronicznego – oferujemy rozwiązania, które odpowiadają na różne potrzeby i sytuacje.

Odbiór elektrośmieci - zużytego sprzętu elektronicznego

SAWO Recykling zajmuje się odbiorem elektrośmieci, jak również ich recyklingiem i utylizacją. Pod utylizację podlegają następujące grupy przedmiotów elektronicznych:

 • wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego,
 • małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego,
 • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputery przemysłowe, komputery osobiste, telefony),
 • sprzęt audiowizualny,
 • sprzęt oświetleniowy,
 • narzędzia elektryczne i elektroniczne (z wyjątkiem wielkogabarytowych stacjonarnych narzędzi przemysłowych),
 • zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy,
 • wyroby medyczne (z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów),
 • przyrządy do nadzoru i kontroli,
 • automaty do wydawania (np. biletów, ale też napojów czy przekąsek).

Nowe życie. Recykling elektrośmieci - sprzętu elektronicznego

Z perspektywy ochrony środowiska i szeroko pojętej ekologii działaniami, na których powinniśmy się skupić jest recykling elektroniki, czyli m. in. ponowne wykorzystanie niedziałających lub zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Troska o planetę i zdrowie człowieka jest ideą niezwykle nam bliską, dlatego oferujemy recykling elektroniki, recykling elektrośmieci oraz recykling sprzętu komputerowego.

Urządzenia i sprzęty, które najczęściej poddajemy w SAWO recyklingowi to:

 • Małe urządzenia: odkurzacze, tostery, żelazka, ekspresy do kawy, młynki, urządzenia do pielęgnacji włosów (jak maszynki, suszarki, trymery, prostownice, lokówki), szczoteczki do zębów, zegary i wagi.
 • Sprzęt IT i elektronika: laptopy, tablety, smartfony, komputery stacjonarne, drukarki, kalkulatory, faksy, jak i wszelkie inne urządzenia służące do przechowywania danych.
 • Sprzęty mające płaskie wyświetlacze: w tym różne rodzaje płaskich monitorów, telewizorów, ekranów plazmowych, LCD, CRT, diod LED, OLED, telewizorów 3D, Smart-TV i innych podobnych urządzeń.
 • Urządzenia wielkogabarytowe: pralki, suszarki, zmywarki, kuchenki, piekarniki.
 • Urządzenia chłodzące: lodówki (domowe i handlowe), zamrażarki, systemy klimatyzacji i chłodnice wodne.

Warto zwrócić uwagę na to, że recykling elektrośmieci przynosi wiele korzyści. Przykładowo, dzięki możliwości ponownego wykorzystania monitorów, których matryce nadal działają, minimalizujemy negatywny wpływ sprzętów i urządzeń na środowisko. Oszczędzamy wówczas nie tylko zasoby potrzebne do ponownego wyprodukowania urządzeń, ale i zasoby (jak woda lub energia), jakie wykorzystaliśmy do jego przetworzenia. Ponadto, z komponentów, jakie zostały odzyskane, tworzone są budżetowe urządzenia trafiające do krajów trzeciego świata, czyli miejsc, w których zakup nowego telewizora jest po prostu poza zasięgiem.

W SAWO Recykling dbamy nad sprawnym przebiegiem całego procesu: od odbioru elektrośmieci (działamy na terenie całej Polski, siedzibę mamy w Łodzi), poprzez transport, recykling i przekazanie materiałów do wybranego zakładu ponownego wykorzystania surowców. Korzystając z naszych usług zyskują Państwo pewność, że sposób przetwarzania i utylizacji elektrośmieci prowadzony jest w oparciu o najwyższe standardy – w sposób etyczny, z poszanowaniem środowiska i zgodny z prawem.

Recykling odpadów elektronicznych i utylizacja elektrośmieci: przede wszystkim bezpieczeństwo

Czy wiedzieliście, że jeden odbiornik telewizyjny wrzucony do małego jeziora wystarczy, aby zatruć jego ekosystem wodny na kilka lat? Proces recyklingu rozpoczyna się od pozbycia się wszystkich niebezpiecznych składników i substancji (jak rtęć), których źródłem mogą być np. baterie. Chodzi o to, aby zyskać pewność, że żadne elementy, jakie pozostaną ze sprzętu nie będą niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Usunięte szkodliwe elementy z elektrośmieci są następnie utylizowane lub przekazywane do dalszego przetwarzania i rafinacji. Jest to dla nas niezwykle ważny aspekt zrównoważonego zarządzania odpadami.

Utylizacja elektrośmieci - sprzętu elektronicznego. Utylizacja elektroniki jako wyzwanie

Dlaczego utylizacja elektrośmieci, utylizacja elektroniki czy recykling sprzętu komputerowego są tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że bywają groźne dla zdrowia i środowiska. Wyrzucony sprzęt z czasem może zacząć być źródłem powstawania toksycznych substancji jakie są z niego wydzielane – te następnie wnikają w powietrze, wodę, glebę lub skórę. Do najpowszechniejszych szkodliwych związków, jakie powstają z elektrośmieci są azbest, związki bromu, kadm czy chrom oraz bardzo niebezpieczne – ołów i rtęć. Kontakt z tymi substancjami może prowadzić do licznych, przewlekłych chorób. Wysiłek we właściwie przeprowadzony proces utylizacji: odbiór elektrośmieci (odbiór sprzętu elektronicznego), a następnie recykling czy utylizację elektroniki to wyraz dbałości o planetę oraz zdrowie człowieka.

Masz zbędne dokumenty do zniszczenia?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz bezpłatnej wyceny!