SAWO Recykling > Usługi > Niszczenie danych oraz utylizacja nośników danych (dysków twardych i płyt CD) – Łódź

Niszczenie danych oraz utylizacja nośników danych (dysków twardych i płyt CD) – Łódź

SAWO Recykling oferuje szereg usług związanych z bezpieczną utylizacją danych zapisanych na różnego typu nośnikach. Niszczenie danych, niszczenie dysków, niszczenie dysków twardych, niszczenie nośników danych, niszczenie płyt CD to profesjonalne usługi, które świadczymy na co dzień.

Niszczenie danych: profesjonalnie i bezpiecznie

W dzisiejszych czasach standardem są dane zapisane i przechowywane w formie cyfrowej. Nośniki danych takie jak dyski twarde (HDD), dyski pamięci USB, płyty CD i DVD czy wszelkiego typu karty pamięci są powszechnie stosowane. Z racji na to, że te nośniki danych mogą pomieścić wiele informacji, w tym także poufnych, niezmiernie ważna jest ich ochrona i zabezpieczenie zgodnie z prawem – i to nie tylko w czasie ich wykorzystywania, ale również i wtedy, gdy przestają być potrzebne i chcemy je trwale usunąć. Stąd warto dowiedzieć się, na czym polega usługa profesjonalnego niszczenia danych i niszczenia nośników danych.

Czytaj więcej o niszczeniu dokumentów.

Niszczenie danych zawartych na różnych nośnikach

W SAWO Recykling zajmujemy się profesjonalnym niszczeniem danych umieszczonych na różnego typu nośnikach. Od lat pomagamy naszym Klientom w bezpiecznym i pewnym pozbywaniu się danych osobowych, firmowych, finansowych, autorskich czy innych danych wrażliwych, których ujawnienie nie leży w interesie żadnej ze stron. Nasza codzienna praca obejmuje niszczenie danych i ich nośników, w tym niszczenie dysków twardych HDD, niszczenie dyskietek, niszczenie płyt CD, kart bankomatowych i płatniczych, a także kaset wideo, czy taśm magnetofonowych.

Niszczenie dysków twardych i niszczenie danych

Niszczenie dysków twardych, tak jak i niszczenie danych znajdujących się na innych nośnikach ma jeden główny cel – sprawić, aby informacje (nawet jeśli nie są już aktualne) nie trafiły w niepowołane ręce.

Utylizacja dysków twardych (HDD) i niszczenie danych na nich zawartych polega na ogół na ich demagnetyzacji (separacja magnetyczna frakcji) oraz mechanicznym zniszczeniu (innymi słowy: niszczenie dysków twardych polega na ich fizycznym rozłożeniu w taki sposób, aby ponowne ich użycie było niemożliwe, czyli np. ich zmiażdżeniu). Zwykle stosuje się obie metody równocześnie – niszczenie dysków twardych i zawartych na nich danych jest wówczas dużo bardziej skuteczne i nieodwracalne. Warto podkreślić, że utylizacja dysków twardych przeprowadzana na własną rękę nie jest skuteczna. Dlaczego? Należy wiedzieć, że niszczenie dysków twardych i próba ich fizycznego uszkodzenia przy użyciu np. dostępnych w domu narzędzi nadal daje pole do odzyskania zapisanych na nośniku danych przez niepowołane osoby.

Niszczenie płyt CD, DVD

Jedną ze świadczonych przez nas usług jest niszczenie płyt CD. Nośniki te były i są nadal niezwykle popularne. Niewielkich rozmiarów płyty są łatwe w użyciu i mogą pomieścić dość dużo danych. Jeśli jednak przekazujemy używaną wcześniej płytę komuś innemu, nawet jeśli wyczyściliśmy ją z danych, musimy liczyć się z tym, że odczyt zapisanych na niej informacji jest nadal możliwy. W przypadku płyt wielokrotnego zapisu są one używane wielokrotnie przez różne osoby. Przy nieodpowiednim usunięciu danych może dojść do wycieku ważnych informacji dotyczącymi działalności firmy czy baz kontrahentów oraz pracowników firmy, co dodatkowo może skutkować sankcjami prawno-finansowymi. Jest to powodem, dla którego niszczenie płyt CD i niszczenie danych na nich zapisanych warto powierzyć profesjonalistom, posiadającym do tego właściwe uprawnienia.

W SAWO Recykling odbieramy do utylizacji i zniszczenia wszystkie rodzaje płyt DVD, CD, czy Blue-ray etc. Niszczenie płyt CD, tak jak i innych nośników danych cyfrowych odbywa się w oparciu o metodę mechaniczną – dyski zostają zmiażdżone i połamane. Odpowiednio przeprowadzone niszczenie danych jest szczególnie ważne w przypadku płyt pozwalających na wielokrotny zapis.

Niszczenie nośników danych: profesjonalne niszczenie danych - korzyści

Niszczenie nośników danych (od niszczenia dysków twardych po niszczenie płyt CD i kart kredytowych) przez zaufaną firmę oraz profesjonalnie przeprowadzone niszczenie danych przekłada się na wiele korzyści.

  • Zachowana wiarygodność –  niszczenie danych oraz niszczenie nośników danych zapobiega ujawnieniu poufnych informacji np. konkurentom  oraz zapobiega utracie wiarygodności, czy dobrego imienia.
  • Działania zgodne z prawem – konieczność  niszczenia dokumentów wynika z zapisów obowiązującego prawa. Przepisy polskie, jak i unijne  (np. RODO) stawiają przed firmami obowiązek ochrony danych, a jego niedopełnienie może nieść za sobą poważne konsekwencje (odpowiedzialność karna lub cywilna).
  • Gwarancja bezpieczeństwa – odbiór nośników danych i przeznaczonych do niszczenia danych realizowany jest w bezpiecznych i odpowiednio przystosowanych pojemnikach.
  • Pewność – niszczenie twardych dysków wykonywane jest metodą sprzętową, tzn. np. twarde dyski poddawane są mechanicznej destrukcji w niszczarkach spełniających wymogi normy DIN 66399.
  • Możliwość kontroli przeprowadzonego procesu niszczenia danych – dbamy o stały nadzór i prowadzimy szczegółową dokumentację zawierającą  np. numery seryjne niszczonych dysków twardych oraz innych nośników danych.
  • Opłacalność i ekologia – rozwiązanie ekonomicznie i bezpieczne dla środowiska.

Masz zbędne dokumenty do zniszczenia?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz bezpłatnej wyceny!