SAWO Recykling > Usługi > Skup palet, makulatury, folii, surowców wtórnych, recykling papieru – Łódź

Skup palet, makulatury, folii, surowców wtórnych, recykling papieru – Łódź

Recykling i właściwe gospodarowanie odpadami ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Skup folii, skup makulatury, skup palet czy recykling papieru to działania, mające prowadzić do przetworzenia odpadów i zminimalizowania ich negatywnego wpływu na środowisko. Można powiedzieć, że recykling to najważniejszy ze sposobów jego ochrony. Cel, jaki mu przyświeca to przede wszystkim zmniejszenie ilości generowanych odpadów, jakie musiałby zostać wyrzucone. Recykling polega także na odzyskiwaniu surowców z produktów, które uznano za odpady. W SAWO prowadzimy skup makulatury, palet, folii, skup surowców wtórnych oraz zajmujemy się recyklingiem papieru.

Skup makulatury

Skup makulatury polega na gromadzeniu wyrobów papierniczych – zwłaszcza tych, które można ponownie wykorzystać. Pod pojęciem makulatury kryją się zużyte, zniszczone oraz zbędne wyroby papiernicze, których stan zużycia pozwala jednak na ich ponowne wykorzystanie. Skup makulatury i często następujący zaraz po nim proces recyklingu, powoduje, że zapotrzebowanie na ten surowiec zmniejsza się, dzięki czemu ograniczona zostaje wycinka lasów – jedno z negatywnych zjawisk, mające ogromne znaczenie dla kondycji naszej planety.

SAWO Recykling prowadzi skup makulatury, wśród której wymienić można:

 • kartony szare oraz kolorowe,
 • papier biały oraz kolorowy,
 • gazety, czasopisma, gazetki reklamowe, 
 • książki,
 • tekturę falistą,
 • ulotki, prospekty,
 • opakowania papierowe, 
 • ścinki pochodzące z niszczarek.

 

Prowadzimy skup makulatury i jej wszystkich powyższych rodzajów.

Recykling papieru

Poza skupem makulatury, SAWO Recykling oferuje również recykling papieru. Warto wiedzieć, że w jego produkcji wykorzystuje się drzewa. Aby je pozyskać, wycina się lasy, co niesie za sobą negatywne skutki dla środowiska. Warto zatem wiedzieć, że włókna celulozowe cechuje duża wytrzymałość, co daje szansę na ich ponowne wykorzystanie aż do ośmiu razy. Stąd recykling papieru jest tak istotny. Gdy włókna się zużyją, a ich wykorzystanie nie będzie już możliwe, mogą zaś stać się paliwem biologicznym, a następnie popiołem. Jest to zatem surowiec niezwykle cenny, dlatego też do jego powtórnego wykorzystania należy przyłożyć szczególną uwagę.

Skup palet

SAWO Recykling prowadzi skup palet drewnianych. W momencie, kiedy paleta została uszkodzona lub z jakichś względów nie nadaje się do dalszego użytku, można przekazać ją do skupu i recyklingu. Stan palet jest oceniany według obowiązującej klasyfikacji – wówczas sprawdza się wymiary palety oraz określa stopień jej użycia, a następnie podejmuje decyzję o jej naprawie lub demontażu. Przy prawidłowych wymiarach oraz wytrzymałości poszczególnych elementów (palety składają się zwykle z 20), paleta zostaje przekazana do ponownego wykorzystania, bez konieczności naprawy. Gdy ilość uszkodzonych elementów przekracza 8, paleta musi zostać zdemontowana. Pozostałe po demontażu części segreguje się na drewniane i metalowe. Elementy drewniane – o odpowiedniej wielkości i znajdujące się w dobrym stanie technicznym – zbiera się w oznakowanych pojemnikach, a następnie wykorzystuje do naprawy innych palet. Naprawa opiera się głównie na wymianie wadliwych elementów oraz pozbyciu się obluzowań poprzez umieszczenie w palecie dodatkowych gwoździ. Naprawiona w taki sposób paleta może zostać ponownie użyta. Jak zatem widać, skup palet i ich naprawa, to przede wszystkim zysk dla środowiska.

Skup folii

Każda firma produkcyjna, nie tylko producent opakowań foliowych, ale również producenci innych artykułów, powinni na każdym etapie produkcyjnym zwracać szczególną uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. Zwłaszcza, że folia rozkłada się dość długo. Chcąc zadbać o środowisko, właściciele zakładów produkcyjnych powinno zatem wdrożyć specjalną politykę ekologiczną, której celem będzie kompleksowe przetwarzanie odpadów produkcyjnych, w tym także opakowań. Można oczywiście wyposażyć zakład pracy w specjalną maszynę do przetwarzania odpadów tego rodzaju na miejscu, albo skorzystać z usług profesjonalnej firmy, oferującej skup folii.

Z tego względu wśród swoich usług, SAWO Recykling oferuje także skup folii. Przyjmujemy folię polietylenową różnego rodzaju, w tym:

 • folia stretch bezbarwna i kolorowa,
 • folia po zgrzewkach i opakowaniach,
 • folia po materiałach budowlanych,
 • folia tunelowa z tuneli/namiotów,
 • folia bąbelkowa,
 • worki po nawozach i granulatach.

Skup surowców wtórnych

Rokrocznie na świecie powstaje coraz więcej odpadów, będących zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Pozyskiwanie surowców wtórnych z odpadów to szansa na to, by zadbać o środowisko, ale i obniżyć koszty powstawania nowych produktów. Dzięki recyklingowi, również ilość energii, jaka zostaje zużyta do wytworzenia nowych surowców czy materiałów jest dużo niższa. Z powyższego wynika rosnąca rola recyklingu i odzyskiwania surowców wtórnych, do czego prowadzi selektywna zbiórka odpadów oraz rozsądne gospodarowanie nimi. Głównym celem recyklingu jest przecież ponowne uzyskanie materiału, najlepiej w jego pierwotnej formie. Jakie wobec tego surowce wtórne są najczęściej pozyskiwane z odpadów? Należy wiedzieć, że znajdziemy wśród nich m.in. opakowania wykonane z wielu różnych materiałów, np. tekturowe pudełka z okienkiem, czy też kartony tetra pak, które można ponownie przetworzyć. Podobnie dzieje się z butelkami PET, z których dziś produkuje się nawet tkaniny. Do ponownego wykorzystania nie będą nadawały się jednak te opakowania, które miały kontakt z tłuszczami i zostały zabrudzone. Papier kredowy i lakierowany również nie nadaje się do odzysku. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy dany surowiec może zostać odzyskany i poddany recyklingowi, czy też nie – skontaktuj się z nami. Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Masz zbędne dokumenty do zniszczenia?

Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz bezpłatnej wyceny!